Treso İç Mimarlık
Treso İç Mimarlık

Pantone etkisinde ‘umut’ vaat eden mekanlar

Kesintisiz 20 yıldır, kartelasında yer alan sınırsız renk seçeneklerinin içerisinden, tüm dünyanın psikolojik, sosyolojik ve ekonomik faktörlerden nasıl etkilendiğini göz önünde bulundurarak, gelecek yılın rengini belirleyip tasarım dünyasının kullanımına sunan Pantone Renk Enstitüsü, zor geçen bir yılın ardından umut dolu yarınlara ithafen 2021 yılı için iki güçlü renk duyurusunda bulundu.

Umut Dolu Yarınlar

Her yıl bir renk üzerinden biz tasarımcılara yol gösterici olan Pantone, 2021 yılı için bir ilk gerçekleştirerek yeni ve güneşli günlerin geldiğine dair bir güç ve umut mesajı taşıyan Ultimate Grey (nihai gri) ve Illuminating (aydınlatıcı) tonları ile bu yıl ilham kaynağımız olacak. Bu yıl; Ultimate Grey ile grinin kaya gibi sert ve dayanıklı hali ile topluma mesaj verirken, Illuminating ile sarının güneş gibi toplumun hayatını aydınlatarak, umut vermesi hedeflenmiş. Hepimiz için farklı boyutlarda zorluklarla geçen koca bir yılın ardından yaşadığımız ve çalıştığımız tüm mekanlarda umut ışığına, güneşin ve doğadan gelen elementlerin yansımalarına ihtiyacımız var. Bu bağlamda sizlere yol gösterici olabileceğini düşündüğüm yılın renklerinden ilham almış tasarımları sizler için derledim…

Güç Destekli Pozitif Mekanlar

Pantone Renk Enstitüsü’nden Leatrice Eiseman; “Kalıcı bir gri ile canlı bir sarının birleşimi güç destekli bir pozitiflik mesajını ifade eder. Pantone Ultimate Grey ve Pantone Illuminating, bize esneklik ve umut veren bir renk kombinasyonudur. Cesaretli hissetmeli ve moralimizi yüksek tutmalıyız. Bu, insan ruhu için çok önemlidir” diyor. Yaşadığımız mekanlarda, kullandığımız ürünlerin fonksiyonelliği ve tasarım çizgisi kadar, kullandığımız renkler de o mekanda daha kaliteli zaman geçirmemizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında. Sarı ve gri birliktelikleri dinamizmi ve hareketliliği vurgulamak adına ofis, restoran&kafe, çocuk oyun alanları gibi mekanlarda uzun yıllardır çokça tercih ediliyor. Yılın yükselen iki rengi olarak ortaya çıkan gri&sarı birlikteliği, bu yıl, geçmişte görmeye alışık olduğumuz pek çok mekanın dışında da karşımıza çıkacağa benziyor.

ARTSTONE
ARTSTONE

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan Pantone Renk Kartelası

Modadan teknolojiye, mimariden gıda sektörüne kadar akla hayale gelmeyecek daha pek çok alanda etkisi yadsınamaz olan yılın Pantone renkleri, nasıl oluyor da tüm dünyayı etkisi altına alabiliyor? Pantone’un renk seçimi tesadüfi ve sıradan bir çalışmadan öte, bütün sektörleri hatta nihai tüketiciyi etkileyen uzun soluklu ve çok yönlü araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor. Buna verilecek en çarpıcı örneklerden biri 2019 yılında gerçekleşiyor. 2018 yılında piyasaya sürülen iPhone XR’ın farklı renk seçeneklerinden bir tanesi de mercandı. Üç ay sonra Pantone, 2019’un rengini açıkladı: “Living Coral” (canlı mercan)! Kaynaklara göre o sene çok satan iPhone XR’ın en çok alıcı bulan rengi büyük ihtimalle mercandı.

Smeg Fırın
Smeg Fırın

Yılın Renkleri İç Mekanlarımıza Nasıl Girecek?

Pantone bu senenin iç mekân dekorasyon uygulamaları için de tasarımcılara reçeteyi açıkladı: Evinizde güneş ışığını yansıtan sarıyı ve elegan bir hava estiren griyi kombinleyerek bir arada kullanabilirsiniz!

‘Friends’ dizisindeki mora boyanmış daire kapısı gibi kendi kapınızı da Illuminating ile renklendirip, misafirlerinizi neşeli ve samimi bir girişle karşılayabilir, mobilyalarınız için Ultimate Gray’den esinlenerek onlarda güven etkisi oluşturabilirsiniz. Kuzguncuk Balıkçısı’nın yıllar önce epeyce ses getirmiş girişinden ilham alarak, evinizde daha fazla enerji ve daha fazla ışığa ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz bir köşeyi ‘güneş köşesi’ ilan edebilir, bu köşede kullanacağınız diğer tamamlayıcı öğelerde grinin tonlarından yararlanabilirsiniz. Hatta bu eşleştirmeleri, mobilya veya beyaz eşyada, yastık ya da battaniye gibi tamamlayıcı aksesuarlarda da kullanabilirsiniz. Banyolarda aksesuar ya da klozet&lavabo renklerinde grinin oturaklı duruşundan yararlanırken, seçeneğiniz bir duvarda sarı tonlarındaki seramik ya da duvar kağıdı ile vurgu yapabilirsiniz. Mutfaklarda son birkaç sezondur hayli popüler olan iki renk dolap uygulamalarında, bu yıl sarı ve gri birlikteliğinden yararlanarak sezonun trendini evinizden içeri buyur edebilirsiniz. Büyük değişimler için zaman, sabır ve yeterli bütçeniz yoksa eğer yeni ya da yenilenecek birkaç renkli aksesuar ile hem kendinizi hem de yaşadığınız alanları umut dolu yarınlara hazırlayabilirsiniz.

kuzguncuk balıkcısı
Kuzguncuk Balıkçısı

 

Hazırlayan: Mürde Deniz Berksan

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler