İç Mimar Eda Tahmaz’dan Küçük Mekânlar İçin İşlevsel Çözümler

EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, günümüz koşulları sonucunda küçülen yaşam alanlarımızı nasıl daha işlevsel hale getirebiliriz sorusuna cevap olarak, depolama ve düzen ihtiyacına yönelik çözüm önerilerini paylaştı.

İşte çekmece ve dolap yerleşimlerinin yanı sıra, mobilyalarda katlanabilir ve dönüştürülebilir tasarımlar, mekân ve fonksiyonların planlanmasında ön plana çıkan alternatifler…

Daha ferah bir ortam

Mekânın planlanmasında daha verimli bir kullanım için, daha az yer kaplayan, iç içe çözümler sunabilen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Tahmaz’a göre, depolama ve düzen ihtiyacına yönelik olarak akla ilk gelen alternatiflerden birisi; mobilyaların üzerine ilave çekmece ve dolap yerleşimiyle kişiye daha ferah ve aydınlık bir ortam sunmak!

Gömme dolaplarla maksimum kazanım

Koridorların kör bölgeleri, kolon ve kirişlerle sınırlandırılmış alanlar da gömme dolap sistemleri ile işlev kazanarak depolama alanlarına dönüştürülebilir. Bölme duvarlar içerisinde oluşturulacak gömme dolaplar ya da varsa merdiven altında yapılacak çekmece veya dolaplar ile mekân içerisindeki estetik görünümü de bozmadan depolama fonksiyonunu karşılamak mümkün.

Dönüştürülebilir tasarımlarla daha modern

Daha modern bir stil yaratmak isteyen ev sahipleri için iç mimarın önerisi ise, kapaklı depolama alanları yerine farklı kotlarda seperasyonlar oluşturmak. Açık ve kapaksız kullanım alanlarının mekân içerisinde bireye daha fazla yer kazandırırken aynı zamanda daha modern bir görünüm de sunduğunu vurgulayan Tahmaz, “mobilyalarda katlanabilir, dönüştürülebilir tasarımların tercih edilmesi kişiye oldukça işlevsel bir kullanım sağlayacaktır” diyor.

Bebek odalarında anne için konfor zamanı

Düzene en çok ihtiyaç duyulan mekânların başında gelen bebek odalarında depolama ihtiyacına cevap verebilmek için farklı yükseklik ve kullanım şekillerinde dolapların tercih edilebileceğini ifade eden iç mimar; bunun dışında bezler, çamaşırlar, çoraplar, önlükler için tasarlanacak olan farklı bölmeler ve şifonyer ile anne için konfor ve düzenin sağlanacağının da altını çiziyor. 

Giyinme odalarında ise üst bölümde askıların olduğu, alt bölümlerin de raf ve çekmecelerden oluştuğu işlevsel bir dolap kullanılabileceğini aktaran Tahmaz, dolapların kapaksız veya şeffaf cam olmasının, kişiye kıyafetlerini bulma konusunda oldukça vakit kazandıracağını da ekliyor.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler