BT Mimarlık Hem İşveren, Hem Tasarımcı, Hem De Uygulayıcı Oldu

Y. Mimar Berna Tanverdi tarafından, işveren, tasarımcı ve uygulayıcı rollerinde olduğu, BT Mimarlık Ev Ofis’e ait mutfak ve banyoların tasarım öyküsü…

Tasarım ve uygulaması Y. Mimar Berna Tanverdi tarafından tamamlanan BT Mimarlık Ev Ofis yapısında hem işveren hem tasarımcı, hem de uygulayıcı olmanın getirdiği avantaj, yapının her alanının tam olarak nasıl kullanılması, deneyimlenmesi isteniyorsa ona uygun olarak tasarlanma özgürlüğü ve kolaylığı getirmiş. Tasarımın en başında oluşan ve sonrasında tüm mekan organizasyonunun odağı haline gelen temel karar ise 360 cm. uzunluğundaki masa ve konumu olmuş. Genellikle, mutfak, salon, çalışma odası mekanlarında yer alan üç ayrı masa ihtiyacı tek, büyük ve odakta yer alan bir masa ile karşılanmış. Böylece günlük yaşam içinde iç içe geçen tüm fonksiyonlar çalışma/okuma/yazma/yemek yeme/atıştırma/ sohbetler… Bu masa etrafında, tamamen açık planlı zemin katın odağında hayal edildiği gibi deneyimlenmekte.

Mikodam Design masa

Dış cephe malzemesi olan Kalesinterflex ile Mikodam tarafndan üretilen çift yüzlü tabla, Berna Tanverdi tarafından ayak kullanmadan, çelik omurgalı bir masa olarak tasarlanmış. Masa üzerinde aynı malzeme içinde cam prizma ile üretilen lineer aydınlatma elemanı da Berna Tanverdi tasarımı. Mikodam tarafından Kalesinterflex’in masa tablasında uygulanması, malzemenin ısıya ve çizilmeye dayanıklığı sayesinde, masanın pek çok farklı fonksiyona cevap veren, çok amaçlı kullanılan yatay bir düzlem olmasını sağlamış. Mikodam daima yüksek kaliteyi kovalayan, yaşam alanları için kişiye özel yaratıcı çözümler sunan bir marka. Akustik duvar panelleri ve mobilyalar üreten Mikodam, Ahşap ürünler konusundaki ustalığını modern çizgisiyle birleştirerek özgür bir tasarım deneyimi sunmuş. Berna Tanverdi tasarımı olan masa üzeri lineer aydınlatma da aynı malzeme ile üretilerek, yatay cam prizma ile her yöne ışık veren, yaşam alanının tek tavan aydınlatması olarak yerini almış.

Duvarsız, koridorsuz bir zemin kat…

Banyo ve mutfaklarda işlev öncelikli olmuş, açık plana uygun şekilde, mekan ferahlığına katkıda bulunmak amacıyla ana mekanlarla iç içe çözülmüş. Mutfak da dahil olmak üzere zemin kat, yaşam alanı duvarsız, koridorsuz kurgulanarak, açık bir planla hem ferah, hem de evin iki tarafındaki bahçeleri iç mekanlara entegre eden akıcılık kazanmış. Böylece duvarlar ve kapı ile ayrılmaksızın, günlük yaşamın parçası olan mutfak için seçilen renkler ve dokular da yaşam alanının sürekliliğinde seçilmiş.

Mutfakta Tekart ve Leicht imzası…

Mutfak dolapları, Tekart Koleksiyon tarafından Leicht markası ile yapılmış, Ikono model antrasit renkli kapaklar ahşap kapaklarla birlikte, evin genelindeki renk ve malzeme skalasından ayrılmadan, benzer tonlarda birbirini devam ettiren ve tamamlayan nitelikte.

Aynalar sadece yansıtmak için değil gizlenmek için de kullanılmış

Zemin kat, yaşam alanı açık planlı olduğu için “tuvalet kapısı” ve “vestiyer kapısı” gibi servis alanlarının ön planda olması yerine, yüksek ayna kaplamalar arkasına gizlenmiş.

Berna Tanverdi imzalı özel dokunuşlar…

Zemin Ahşap kaplamanın sürekliliğinde, yine doğal meşe kaplama aydınlatma elemanı ve havluluk ünitesi de Berna Tanverdi tarafından, yerine özel olarak tasarlanmış. Alan olarak oldukça küçük olmasına rağmen, kırmızı akrilik lavabo ve diğer yerine özel tasarımlar ve malzeme sürekliliği ile olduğundan daha ferah bir mekan yaratılmış.

Ortak banyo

Ortak banyo tasarımında, Vitra’nın yeni ürün gamından seçilen siyah ve beyaz tonlarında, kireçtaşı ve volkanik taşların doğal görünümü ve el yapımı seramiğin üçboyutlu estetiğini içeren, IF altın ödül sahibi stix seramik serisi, iki banyoda da tercih edilmiş. Yine Vitra’nın “good design” kapsamında ödül sahibi Frame banyo dolapları ve monoblok lavabolar seçilmiş, banyo boy dolabı orijinalinden farklı olarak montaj sırasında ayrı monte edilerek, lavabo yanında ilave tezgah kazanılmış.

KÜNYE BİLGİLERİ:

İç Mekan Tasarım ve Uygulama:

Berna Tanverdi Y. Mimar: ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra ABD’de yüksek lisans eğitimine devam etmiş; Roma ve Berlin’de tasarım stüdyolarına katılmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra katıldığı çeşitli mimarlık yarışmalarında ödüller kazanmış olan Berna Tanverdi, 1998 yılından beri kendi kurduğu mimarlık ofisi BT Mimarlık’ta konut ve ofis ağırlıklı projeler üretmekte ve aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak Tasarım Stüdyosu dersleri yürütmektedir. TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği)’nde Yönetim Kurulu üyeliği ve Mimarlık Merkezi Yürütme Kurulu Başkanlığı yapmış olan Berna Tanverdi, ODTÜ Mezunlar Derneği, OMİM, TED Ankara Koleji Mezunlar Derneği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Derneği 1927 üyesidir.

Fotoğraflar: Fethi Mağara

İletişim ve Danışmanlık: FT İletişim ve

Danışmanlık: Funda Mutaf

Masa: Mikodam design

Ahşap İşleri: Ahşap Terzisi

Metal İşleri: Dadak Metal

Zemin Masif Ahşap Parke: Abant Parke

Mutfak: Leicht Mutfak, Tekart Koleksiyon

Banyo Ürünleri: Ezcacıbaşı İntema

Akrilik lavabo ve tezgahlar: MTY Dizayn

Alüminyum Doğramalar: MD Dekorasyon

Sandalye ve kanepeler: Koleksiyon

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler