Mordag Design Studio’nun 5 Mutfak ve Banyo Tasarımı

Ev gereçleri, aksesuar, mobilya, dalış ekipmanları, şehir mobilyaları, mimari donatılar ve yapı ürünlerini içeren oldukça geniş bir sektör yelpazesi için ürünler tasarlayan Mordag Design Studio, banyo mutfak sektörü özelinde tasarladığı beş ürünü ile göz dolduruyor.

Sundukları hizmetin inovasyon odaklı tasarım anlayışı ve mühendislik alt yapısı sayesinde bugüne kadar müşterilerine çok sayıda patentli ürün ve fikir kazandırdıklarını belirten Mordag Design Studio Kurucusu Mete Mordağ, 2007’den bu yana yapı sektörlerinde faaliyet gösteren markalar için güzelliğin ve mantığın ortak bir dilde konuştuğu kalıcı ürünler üzerinde çalıştığını kaydetti. Kimi patentli, kimi bir esinlenmenin sonucu, kimi de ödüllü banyo mutfak alanı için tasarlanmış 5 özel ürününün detaylarını ve aynı zamanda endüstriyel tasarımın sektöre katkısını anlatan Mordağ, ayrıca bu alana yönelmek isteyenler içinde çok özel ipuçları verdi. İşte o söyleşinin detayları:

Mete Mordağ kimdir?

1996’da İstanbul Alman Lisesi’nden mezun oldum. 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tamamladım. Yaratıcı sanatlara olan tutkumu ve pozitif bilimlere olan yatkınlığımı birleştirme isteğim beni Endüstriyel Tasarım dünyasına yönlendirdi. Sydney New South Wales Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak 2005’de İstanbul’a döndüm. Mordag Design Studio’yu kurmadan önce Eczacıbaşı Vitra ve T-Design firmalarında ürün tasarımcısı olarak çalıştım.

Pek çok farklı alanda ödüllü tasarımlarınız var. Banyo mutfak sektörü özelinde bakarsak tasarımlarınızdan örnekler verebilir misiniz?

Banyo Mutfak sektörü dediğimizde ilk aklıma gelenler:

Plastart – Trendy Mikser: Trendy, servis yapmadan önce karıştırılması gereken içecekler için tasarlanmış karıştırıcılı bir sürahidir. Meyve suları, limonatalar ve ayran gibi zamanla çökelti oluşturan içecekler için idealdir. Ana haznenin içerisine uzanan ana karıştırıcıya ek olarak sahip olduğu iki mini yüzey-mikseri sayesinde içeceğin hem üst hem de alt kısımlarında etkin ve homojen bir şekilde karışmasını sağlar. Bu özelliği ile örneğin köpüklü̈ bir ayranın hazırlanmasında oldukça etkindir. Ergonomik bir tutuş sağlayan açılı ve dolgun kulp uzantısı ile rahat bir karıştırma için üst kısımda oluşturulmuş kavrama yüzeyleri Trendy’nin tasarımını oluşturan ana öğelerdir. Farklı katmanları farklı hızlarda karıştırmasını sağlayan özel mikser sistemi ile de patentli bir üründür.

Plastart – Gördes Ev Seti: Gördes serisi toplam sekiz parçadan oluşan bir ev-banyo seti. Grup, çamaşır sepeti ve selesine ek olarak flip-top çöp kovası, deterjanlık, mandal sepeti, küçük ve orta boy sepet ile tuvalet fırçasından oluşuyor. Grubun ortak ve ismini veren ana özelliği üzerinden kullanılan doku detayları. Bu dokuyu, Ege Bölgesi’nin Gördes kazasında doğmuş olan ve dünya literatüründe Türk düğümü olarak geçen özel bir düğümden esinlenerek tasarladım. Türk düğümünün atılması oldukça zordur ve daha fazla zaman alır. Bu nedenle aynı düğüm sıklığındaki iki halıdan Türk düğümlü̈ olanı daha makbuldür ve tercih edilir. Sanırım aynı detay ürünlerin pazarda bu kadar başarılı olmasına ön ayak oldu. Setin ilk iki parçası olan çamaşır sepeti ve selesi lanse edildiği Almanya Ambiente fuarında 5 milyon sipariş toplayarak bir rekora imza atmıştı.

Nova – Bella Rezervuar: Bella, basmalı ve çekmeli boşaltma sistemlerini tek bir tasarım üzerinde sunan plastik bir rezervuar sistemidir. Projenin çıkışındaki ana hedef plastik rezervuarların üretim sonrası deformasyonlardan doğan kapak-gövde oturma sorunlarını çözebilecek bir yapı ortaya koyabilmekti. Bella’nın özel boyun tasarımı ve kapak-gövde oturma detayı ile bu sorun tamamen ortadan kalkmış oldu. Bu detaylandırma bugün plastik rezervuar pazarındaki en önemli patentlerden biridir. Bu çözümün önemli bir parçası olan Bella’nın boyunluk parçası, ürün üzerinde farklı renk kombinasyonları oluşturulmasına izin vermektedir. Bu özellikleri, Bella’ya iyi tasarım ödülü kazandırırken, aynı zamanda Nova markasının pazara görsel anlamda da bir ilki sunmasını sağladı.

Kayalar – Pole Industrial Kitchen: Pole, 750’lik ve 900’lük serileri ile endüstriyel mutfaklar için geliştirilmiş modüler bir pişirme grubudur. Endüstriyel mutfak ortamlarındaki en önemli kriter hijyendir. Bunun için her parçanın kolay ve hızlı temizlenebilir olması şarttır. Pole’un yuvarlak ve temiz tasarımını oluşturan temel gereklilik buydu. Diğer önemli bir kriter ise mutfak alanının en verimli şekilde kullanılabilmesidir. Tasarımın patentli modüler yapısı sayesinde Kayalar Mutfak, her mutfağın mimarisine en uygun ve en verimli yapısal çözümü tek bir ürün grubu ile sunabilmiş oldu. Bu tip bir projede kalem kağıttan önce endüstriyel bir mutfaktaki düzen ve işleyişi tanımak son derece önemlidir. Projenin konsept sürecinde İstanbul’daki büyük restoran ve otel mutfaklarında geçirdiğim onca saati asla unutmayacağım.

Banyo & Mutfak sektöründe endüstriyel tasarımın önemi/katkısı nedir?

Mutfak-banyo sektöründeki firmaların birçoğu geçtiğimiz son 10 yıl içinde endüstriyel tasarımı ürün geliştirme süreçlerine başarılı bir şekilde entegre ettiğini görüyoruz. İyi tasarımın, başarılı bir sonuç için mutlaka mühendislik ve pazarlama ile sentezlenmesi gerekiyor. Bu üçünü birbirinden ayrı düşünmek imkânsız!

İyi fikri düşünmek, tasarlamak, uygulamak ve pazarlamak zorundasınız. Ar-Ge süreçlerinde ve sonrasında ürünün pazara sunumunda endüstriyel tasarımın oluşturduğu teknik ve görsel altyapının önemli bir payı var. Tasarım sürecinde ürüne ait parça sayısını azaltmak, teknik detayları basitleştirmek hem uygulama sürecini hızlandırıyor hem de ürünün etiket fiyatına doğrudan yansıyarak marka ve kullanıcı için büyük bir artı değer oluşturuyor. Ürünün piyasa ile buluşmasında ise pazarlama ekibinin elindeki görsel iletişim elementleri ve tasarım hikâyesi oldukça önemli. İyi tasarımın ürün geliştirme sürecine entegrasyonu, sektör ne kadar teknoloji odaklı veya ne kadar pazarlama odaklı olursa olsun günümüz pazarında artık olmazsa olmazlardan biri haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Siz nasıl tasarlıyorsunuz?

Her projede kalem kâğıttan önce söz konusu ürün veya fonksiyonun çağrıştırdığı her türlü kelimeyi, görseli ve yazıyı inceliyorum. Bunlardan herhangi bir tanesinin önüme çıkardığı formlar, fikirler projeyi inanılmaz yönlere çekebiliyor. Tasarımında su teması işlenmesi gereken bir koltuk için kalem kâğıttan önce, suya objeler batırıp suyun üzerinde oluşan yüzeyleri fotoğraflamaya başlıyorum. Örneğin bir rende için onlarca peynir dilimleyip/rendeleyip, her birinin karşıma çıkardığı form ve yüzey fotoğraflarını arşivliyorum. Bir çorba kâsesi tasarımı, çorbanın tarihçesini okumakla, “soup” kelimesinin epistemolojik kökenini araştırmak ile başlıyor. Ardından kendimi ekmek dilimlerinin üzerine kaynar sular akıtırken buluyorum. Suyun yüzey gerilimini görüntüye dönüştürebilmek için su üzerine cımbızlar ile ufak halkalar konduruyorum. Projelerde estetiğe ulaşmak için kullandığım bu biçim arama teknikleri, her gün tanıklık edilen doğal olguları, kullanılan kelimelerin epistemolojisini, okunan fiziksel fenomenleri formlara dönüştüren bir yöntem aslında. Bu yaklaşım söz konusu ürüne kazandırdığı yaratım süreci hikâyesi ile ürünün pazarlama ve lansman çalışmalarına da önemli katkıda bulunuyor.

Tasarımcılara ve bu alana yönelmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Tasarımcının malzeme ve tekniği sonuna kadar kullanarak etrafımıza yeni çizgiler eklemek yerine, var olanları silmek için uğraşması gerektiğine inanıyorum. Kalemden çok silginin kullanılması gerektiğini, esas olanın çizmek değil silmek olduğunu düşünüyorum.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler