Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız
Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız

Kastamonu Entegre Pandemiye karşı yatırımlarına devam ediyor

Pandeminin etkisiyle hijyenik ürün gamını genişletirken, üretim altyapısını da yeni koşullara ve son teknolojilere adapte etmeyi sürdüren Kastamonu Entegre’nin CEO’su Haluk Yıldız, “Pandeminin yarattığı belirsizliğe karşın yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz” dedi.

COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi

İç talebin önemli ölçüde azaldığı 2020 yılının ikinci çeyreği Nisan ve Mayıs ayında, mobilya sektöründe iç pazarda %70-80, ihracatta %50 küçülme yaşandı. Haziran ayı ile birlikte girilen normalleşme süreci ihracata daha olumlu yansıyarak Kastamonu Entegre için yılsonunda bütçelenen rakamlara ulaşılabileceği öngörüsünü yarattı.

Yılın ikinci yarısından itibaren daha da kendini toparlayan her iki sektörde de döviz kurundaki değişimlerden dolayı 2021 yılında ihracat oranlarının artarak devam etmesi bekleniyor. Sektörün üretim ve ihracat lideri olarak Kastamonu Entegre de pandeminin yarattığı belirsizliğe karşın yatırımlarına ara vermeden devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

Pandeminin etkilerini konuştuğumuz, 2020 yılının kısa bir değerlendirmesini yaptığımız ve 2021 öngörüsünü bizimle detaylı bir şekilde paylaşan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızın yukarıdaki spoiler bölümünde yer alanların daha fazlası şimdi sizlerle:

Bakterileri yüzde 99.9’a kadar engelliyor

1) Pandemi sonrası Kastamonu Entegre’nin ürünlerinde ne tür değişiklikler oldu? Kullanıcılar pandemi sonrası hangi ürünlerinizi tercih etmeye başladı?

Bildiğiniz gibi zeminler, kirlenmeye en çok maruz kalan yüzeylerin başında geliyor. İleri teknoloji altyapısına sahip tesislerimizde üretilen Hijyen+ özellikli Boutique ve Stonex laminat parke koleksiyonları ile evleri ve çalışma ortamlarını zararlı mikroorganizmalardan arındırarak, güvenli yaşam alanlarının oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Ayakkabılar, evcil hayvanlar ve başka kaynaklar aracılığıyla parkeye taşınan zararlı mikroorganizmaların yapısında bozulmaya neden olarak çoğalmalarını önleyen Hijyen+ özellikli parkelerin, 24 saat içerisinde zeminde görülmesi beklenen bakteriyel aktiviteleri %99.9’a kadar engellediği, Ekoteks Laboratuvarı’nda yapılan testlerle kanıtlandı.

İnsan sağlığına sıfır zarar

Yoğun bir Ar-Ge çalışmasının ardından bu yeni teknolojiyi panel ürünlerimize de taşıdık. Melamin kaplı MDF ve Yonga Levha, Melamin Kaplı Parlak Panel ve Melamin Kaplı Mat Panel ürünlerinin yer aldığı Hijyen+ özellikli panel serisi, konutların yanı sıra sıhhi tesis, hastane, doktor odası gibi yüksek hijyen gerektiren riskli mekânlarda; okul, otel, AVM, restoran ve kafe, spor merkezi, havaalanları ve ulaşım araçları gibi insan dolaşımının yüksek olduğu kapalı alanlarda da güvenle kullanılabiliyor. Bağımsız test kuruluşu Saniter Laboratuvarı, Hijyen+ özellikli panellerin, 24 saat içerisinde yüzeyde oluşması beklenen mikrop ve bakterilerin %99.9’undan fazlasını kalıcı olarak azalttığını testlerle kanıtladı. Hijyenik yüzey ihtiyacını etkili şekilde karşılayan bu yeni nesil paneller, bakterilere karşı yüksek koruma sağlarken insan sağlığına kesinlikle zarar vermiyor.

COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi ile tescillendi

Hijyenik ürün gamımızı genişletirken, üretim altyapımızı da yeni koşullara ve son teknolojilere adapte etmeyi sürdürüyoruz. Türkiye’de laminat parke üretimini Blue Angel (Mavi Melek) sertifikası ile gerçekleştiren ilk şirket olarak insan sağlığı, üretimin her aşamasında birincil önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Hijyenik üretim kriterlerini Türk Standartları Enstitüsü (TSE) onaylı “COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” ile tescilleyerek, sektörümüzde yeni bir ilke daha imza attık. Adana MDF tesislerimizin ardından, Gebze MDF ve Yonga Levha tesislerimiz de “COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı” şartlarını ilk denetimde yerine getirerek “COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı.

“Bazı ülkelerin karşılayamadığı talepleri biz üstlendik”

2) Pandeminin etkisinde geçen 2020 yılının kısa bir değerlendirmesiyle 2021 yılı öngörü ve hedefleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Pandemiyle birlikte yılın ikinci çeyreğinde mağazaların kapanması ve birçok mobilya üreticisinin tesislerini kısmen veya tamamen kapatmaya başlaması sonucunda iç talep azaldı, siparişler ertelendi. Ana tedarikçisi olduğumuz mobilya sektörü, sektör temsilcilerinin beyanına göre Nisan ve Mayıs ayında iç pazarda %70-80, ihracatta ise %50 küçüldü. Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçilmesiyle ötelenen talepler devreye girdi ve sektörde de daha olumlu bir hava yaşanmaya başlandı. İhracatta iç pazardaki gibi küçülme yaşamadık. Hatta bazı ülkelerin sağlık önlemleri ve lojistik sorunlar nedeniyle karşılayamadığı talepleri de biz üstlendik. Dolayısıyla, üretim yaptığımız diğer ülkelerde dönemsel satış kayıpları yaşanmasına rağmen yılsonunda bütçelediğimiz rakamları yakalayacağımızı öngörüyoruz.

Tüm zamanların en yüksek rakamı

Yurt içinde düşük faizli tüketici ve konut kredileri, pandemi sürecinde evde kalmanın getirdiği farkındalık ve ertelenmiş ihtiyaçlar, yılın ikinci yarısından itibaren iç pazarda ciddi bir talep artışına yol açtı. Hızla tamamlanan konut projeleri ve yeni konut sahiplerinin artan mobilya tüketimi sektörümüzü olumlu yönde etkiledi. Diğer yandan, 2020’nin ilk 9 ayında 802 bin konut el değiştirdi ve tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı. Bu durum renovasyon çalışmalarında, dolayısıyla mobilya ve ağaç bazlı panel sektörlerinde ciddi bir hareketliliğe neden oldu. Döviz kurundaki değişimlerden dolayı 2021 yılında her iki sektörde de ihracat oranlarının artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Pandeminin başında yaşanan ciddi talep düşüklüğüne rağmen, risk alarak üretimini sürdüren ağaç bazlı panel sektörü, üretim kapasitesinin üzerinde tedarik sağlamaya devam edecektir.

Yıllık toplam üretim kapasitemiz 6 milyon m3’e çıkacak

Sektörün üretim ve ihracat lideri olarak biz de, pandeminin yarattığı belirsizliğe karşın yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bu yılın başında Samsun Yonga Levha Tesisi’ne yaptığımız 450 milyon TL’lik yatırımın tamamlanmasının ardından, mevcut tesisimiz kontinü tesise dönüşürken üretim kapasitesi 2,5 kat artarak 500 bin m3 seviyesine ulaşacak. Böylece şirketimizin yıllık toplam üretim kapasitesi de 5,6 milyon m3’ten 6 milyon m3’e çıkmış olacak.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler