DM Mimarlık Kurucusu Mimar Doğan Mete
DM Mimarlık Kurucusu Mimar Doğan Mete

Pandemi evlerimizi nasıl dönüştürdü?

Yaşam alışkanlıklarımız hali hazırda değişmeye devam ediyordu fakat yeni tip coronavirus pandemisinin modern hayatımızı son sürat işgal etmesinin ardından, evlerimizde buna göre dönüşmeye başladı. Pandemide ‘en güvenli sığınağımız’ olan evlerimiz nasıl bir sınav verdi? Neleri değiştirme ihtiyacı duyduk? Banyo ve mutfaklarımızı nasıl yeniledik?

Tüm bu soruların cevabını sizler için tabii ki de sektörün tam içinden, DM Mimarlık Kurucusu Mimar Doğan Mete’den öğrendik.

Yeni tasarımlar daha sade olacak

“Pandemi bize insan hayatının, insan iletişiminin ne kadar da önemli olduğunu çok net bir şekilde gösterdi. Dışarıda bir çay – kahve içebilmenin insan hayatında çok büyük bir etkisi olduğunu anlamamızı sağladı” diyen Mimar Doğan Mete, sorularımızı cevaplamadan önce tasarımlarının daha sade ve kullanışlı olacak şekilde evrilmeye başladığının tüyosunu verdi.

Evlerimizin hiçbir alanının pandemi yaşamına hazır olmadığını belirten Mete, şu açıklamalarda bulundu:

Evlerimiz pandemide yaşam alanından çok “en güvenli sığınağımız” oldu. Sizce evlerimizin oturma ve yatak odaları, banyo ve mutfakları pandemide nasıl bir sınav verdi?
Çokta konforlu bir eve sahip değilmişiz!

Özellikle şehir hayatının yoğun koşturmacasında çoğu insan evinde hiçbir zaman geçirmediği kadar vakit geçirdi. Bu durum evlerimizin aslında çokta konforlu olmadığını bize gösterdi. Banyolarımız aslında düşündüğümüz kadar geniş değildi, mutfaklarımızın dolap, çekmece modülleri, tezgâhlarımız düzenli ve o kadar da dayanıklı değildi. Bu süreç özellikle yaşama alanlarımızın uzun süreli çalışmaya müsait olmadığını bize gösterdi.

İnsanlar evlerinde daha çok zaman geçirmeye başlayınca neleri fark ettiler? Neleri değiştirme ihtiyaçları ortaya çıktı?

İlk değişime uğrayan salonlar oldu

Hepimiz evlerimizde birtakım eksiklikler olduğunu fark ettik ve bence ilk değişime uğrayan alan ana yaşama alanımız olan salonlarımız oldu. Hemen ufak bir kitaplık ve çalışma köşesi oluşturma ihtiyacı duyduk. Sonrasında banyolarımızın iç mekânlarının aslında çok boş olduğunu fark ettik ve küçük aksesuarlarla geçirdiğimiz süreleri daha keyifli hale getirecek ufak dokunuşlar yaptık.

Banyo ve mutfaklar pandemide en çok zaman geçirilen alanlar olurken aynı zamanda kalabalık ailelerde yalnız kalabildiğimiz en özel alanlar oldular. Sizce pandemide; banyo ve mutfaklarda, nelerin eksik, nelerin gereksiz, nelerin fazla olduğunu fark ettik?

Bu yetersizlikle nasıl yaşadık biz?

Banyo ve mutfaklarımızda genel olarak çekmece ve dolap düzenlerimizin aslında olmadığını fark ettik. Örneğin mutfak tezgâhlarının yemek yapmaya tam olarak müsait olmadığını gördük, banyolarımızda duş içi rafların yetersiz olduğunu, aynı şekilde aydınlatmaların yetersiz veya hatalı olduğunu fark ettik. Bununla birlikte çoğu müşterimiz pratik yemek yapmaya müsait olan mutfaklarını, daha kapsamlı mekânlar haline getirmek için bizden çözüm önerileri istedi ve biz de projelerimizi ona göre tasarlamaya başladık.

Sonuç olarak siz pandemiden neler öğrendiniz? Bundan sonraki tasarımlarınıza pandemi nasıl yansıyacak?

Artık daha özgün alanlar istiyoruz!

Normal şartlarda çalışma odası çok küçük bir detay iken çoğu müşterimiz ufakta olsa bir çalışma alanı istemeye başladı. Balkon ve mutfak alanlarını kendi içinde daha özgün ve organize olarak tasarlamaya başladık. Sanırım bu yaklaşım uzunca bir süre daha bu şekilde devam edecektir.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler