Lineadecor Ritmo
Lineadecor Ritmo

Mutfak ve banyolarda 2021’in yükselen eğilimleri

Pandemiyle birlikte mutfak ve banyolar önemsemediğimiz, görmezden geldiğimiz, kendi haline bıraktığımız bir alan değil, öne çıkardığımız bir yaşam alanı haline geldi. 2021’de mutfak ve banyoda tasarım algısı ciddi bir yükselişteyken biz de 2021’in yükselen trend’lerini mercek altına aldık.

Okuma önerisi: Mutfak ve banyolarda 2021’in yükselen eğilimleri konusu Banyo+Mutfak dergisinin 136 sayısında sayfa 108’de işlenmiştir. Konuyu detaylı olarak dergimizden okumak için tıklayın

1. Mutluluğun sırrı: Hygee

Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı coğrafyalardan biri olarak kabul edilen Danimarka’dan doğan Hygee stili merkeze mutluluğu alan bir dekorasyon stili. Mutfak ve banyoları bir konfor üssü olarak gören bu yaklaşımda içinde yaşayan herkesin mutluluğu ön planda tutuluyor. Rahatlama ve huzur ise hiç kuşkusuz ki bu trendin başrol oyuncuları.

2. Wabi Sabi

Bir Japon yaşam felsefesi olan Wabi Sabi, bize artık kusursuz olandan vazgeçip kusurlu olanla mutlu olmayı; küçük detaylarla mutluluğu hatırlatıyor. Doğanın asimetrik, organik ve çok çeşitli dokularını yaşam alanlarına taşıyan stil, samimi mutfak ve banyo kurguları yaratıyor.

3. Dijital çağ

İnternet erişimi sayesinde uzaktan kontrol ve konfor sağlayan Home Connect teknolojisi ile yeni bir yaşam tarzı başlıyor. Bu teknolojiyle, örneğin, ofisteyken evdeki fırını çalıştırmak, marketteyken bulaşık makinesi deterjanının tükenip tükenmediğini kontrol etmek, yazlık evdeyken diğer evdeki buzdolabını kontrol etmek ve çok daha fazlası mümkün hale geliyor. Zaman ve mekândan bağımsız kontrol sağlayan Home Connect özelliğine sahip buzdolapları, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırınları kullanmak için iOS veya Android cihazıyla eşleştirmek yeterli oluyor.

Görüş: Tasarımcı Sezgin Aksu, Orka Banyo

“2021’de banyoların güçlenen tasarım algısının bir yansıması olarak farklı çözümlere sahip kaplamaları, mermer, taş, beton, ahşap gibi dekorları ve 3D motifleri sıklıkla göreceğiz. Genel eğilim ‘özel üretim’e doğru kayıyor. ORKA’da da buna olanak sağlıyoruz. Koleksiyonlarda, kullanıcıların çok esnek olmasını sağlayan özgür mobilya sistemleri var. Banyolar gün geçtikçe daha yaşanabilir hale gelecek, daha fazla yeşillik, dekorasyonu tamamlayacak halılar, özel mobilyalar, dekoratif kaplamalar ekleyeceğiz. Banyolar rahatlığıyla, estetik görünümleriyle, canlı renklerle bizi şaşırtmaya devam edecek.”

4. Pantone renkleri

Tüm dünyaya olağanüstü bir dönem yaşatan koronavirüs salgını, yılın renklerine de yansıdı. Yeni yılın trend rengini belirleyen Pantone Color Institute, 2021’in rengini Ultimate Gray ve Illuminating Yellow olarak açıkladı. Yılın renkleri bu yıl tüm dünyanın son dönemde yaşadığı ruh hâlinden ilham alıyor. Ultimate Gri, devam eden belirsiz sürece rağmen kayalar gibi dayanıklılığı, sertliği, kararlığı ve cesareti; Illuminating Güneş Sarısı ise aydınlığı, her şeyin düzeleceğine olan inancı, umudu, parlaklığı, mutluluğu ve iyimserliği temsil ediyor. İki

Görüş: Judith van Vliet, ColorWorks Kıdemli Tasarımcısı ve ColorForward ekip lideri

“2020 renk paletinde daha soğuk renkler ön plana çıkarken, 2021’deki renk tonları çok daha sıcak ve derin bir özellik taşıyor. Dahası, bu yılki renk yönelimleri arasında özel efektlerin de kullanıldığı veya belirli bir görünüme sahip olan ancak farklı bir şekilde hissetmenizi sağlayan birçok yarı saydam ton bulunuyor.”

5. Teknolojik inovasyon

LG Electronics’in (LG) CES® 2021’de tanıtacağı, Air Sous Vide pişirme moduna sahip yeni InstaView® serisi kullanıcılara daha da fazla rahatlık için Google Assistant ve Amazon Alexa akıllı hoparlörlerine bağlı ThinQ™ uygulaması kullanılarak kontrol edilebiliyor ve izlenebiliyor. LG’nin ortakları SideChef, Innit, Drop ve Tovala uygulamalarında, takip etmesi kolay yüzlerce tarif ve faydalı mutfak fikirleri sunuluyor. Kullanıcılar bir tarif seçtikten sonra, pişirme talimatları fırına gönderiliyor ve fırın uygun pişirme modu ve sıcaklığı otomatik olarak ayarlıyor.

6. Geometrik hatların çekiciliği

Geometrik şekiller vazgeçilmez parçalar haline geliyor. Dikdörtgen, kare gibi keskin mobilyalar ve yuvarlak çizgiler mutfak ve banyo dekorasyon modasının temelini oluşturuyor. Ayrıca, yuvarlak hatlı mobilyalar, aynalar veya geometrik şekillere sahip objeler bu hacimlere çok daha sofistike bir hava katıyor.
Windsor serisi, Çanakkale Seramik.

7. Doğaya yakın malzemeler

Yeni yılda, içerisinde rahat hissedeceğiniz, sade, düz ve yalın çizgilere sahip mutfak ve banyolar ön planda olacak. Ahşabın, mermerin, denizin doğallığı evinize geliyor. Deniz vurgusu yapan mavi tonlarının yanı sıra, krem ve pastel renklerin hakim olacağı 2021, dingin bir ortam ve yenilenme fırsatı sunuyor.

8. Metalin ışıltısı devam ediyor

2021 yılında iddialı metal detaylar da popülaritesini koruyacak. Rose metal ve altın ışıltısını birçok tasarımda ve tamamlayıcı ürünlerde görmeye deva edeceğiz.
Arch, Atia.

Görüş: Haluk İder, Atia.

“Pandemi süreci ile birlikte evde geçirilen zaman, ergonominin önemini tekrar hatırlattı. En çok kullanılan alanlarda değişim tüm hızı ile devam ederken özellikle banyo mobilyalarında sadelik ön plana çıkıyor. Estetik olarak fonksiyonel tasarımlar ile çözüm sunan markalar sektörde bir adım önde olacak. Bu anlamda tasarıma verilen değer ve öncelik çok önemli. Malzeme kalitesi ile birlikte mekanlarımıza giren ürünlerin niteliği de kendisini gösterecek.”

9. Sürdürülebilirlik

Daha az atık, daha az ham malzeme ve daha inovatif bakış açısıyla geliştirilen yeni nesil tasarımlarından odağında sürdürülebilirlik var. Enerji ve kaynak tasarrufunu tüm süreçlerde ilke edinen sürdürülebilir bakış açıları geleceği de şekillendiriyor.

10. Kullanıcı dostu tasarımlar

Yaşamı kolaylaştıran kullanıcı odaklı tasarımlar 2021’nin odağında olmaya hazır! Örneğin Grohe’nin yeni nesil sezgisel bataryası gibi… SmartControl mutfak bataryası, kumanda kolu kullanmak yerine, sezgisel bas ve çevir kullanım sunuyor. Su akışını başlatmak için, tüketici düğmeye basıyor. Aynı zamanda dirsek veya bilek ile de kolaylıkla çalıştırılan ürün, her iki elin de dolu veya kirli olduğu anlar için ideal. Butonu çevirerek, su miktarı tasarruf yapan eco-jet modundan güçlü jet akışı moduna hassas şekilde ayarlanabiliyor. Tek bir buton ile sezgisel kontrol, açık konfor ve en üst düzey esneklik sağlanıyor…

11. Tasarruf

Enerji bu yıl çokça gündemimizde olmaya devam edecek. Daha az kaynak kullanarak daha yüksek verimlilik vadeden tasarımlar yaşam alanlarının merkezinde yer alıyor. A sınıfı su verimliliğini temsil eden Avrupa Su Etiketi sertifikasını alan Türkiye’deki ilk marka olan Artema, farklı teknolojilerle kullanıcıların tasarruf etmesini sağlıyor. Artema’nın BlueEco kartuşa sahip bataryaları, armatür orta konumda açıldığında, kombinin gereksiz yere çalışarak enerji harcamasına engel oluyor. Böylece sıcak su tüketimi azaltılarak, konutlarda %60’a varan doğal gaz ve elektrik tasarrufu sağlanıyor.

12. Suya saygı kuşağı

Evo Jet el duşları düşük su ve enerji tüketimiyle çevreyi de koruyor. Çıkarılabilen bir akış kısıtlayıcısı ile normal basınç koşullarında herhangi bir konfor kaybı olmaksızın su tüketimini 18,5 litreden 8 litreye düşürerek büyük ölçüde tasarruf sağlıyor.
Ideal Standard.

13. Maksimum hijyen

Hijyenin ve mesafeli yaşamın, hayatımızın en önemli önceliği haline geldiği bu yeni dönemde, fotoselli ürünler bireysel kullanım alanlarından, toplu kullanım alanlarına kadar tüm ıslak mekanlarda temassız ve sağlıklı bir deneyim sunuyor.

14. Sosyal etkileşim; ama nasıl?

Sınırların giderek ortadan kalktığı yaşam alanlarında pek çok fonksiyonun bir araya toplandığı çok yönlü ve akışkan kurgular ön plana çıkıyor. Örneğin açık planlı mutfaklar gibi. Sosyalleşmeyi merkeze alan bu tarz mutfaklar aile içinde sosyal etkileşimi maksimum düzeye çıkarıyor.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler