T-One porselen tezgah, Kalebodur.
T-One porselen tezgah, Kalebodur.

Gücünü Feng Shui’den alan mutfak ve banyolar

Gücünü doğadan alan bir doğu felsefesi olan Feng Shui’yi iç mekanlara uyarlamak yaşam gücümüzü doğrudan etkiler. 2021’e enerji dolu bir başlangıç için Feng Shui’den ilham alabilir, mutfak banyoları 5 element ve Feng Shui felsefesine göre dekore ederek mekanlardaki enerji kurgusunu baştan yaratabilirsiniz.

Okuma önerisi: Gücünü Feng Shui’den alan mutfak ve banyolar konusu Banyo+Mutfak dergisinin 136 sayısında sayfa 138’de işlenmiştir. Konuyu dergimizden okumak için tıklayın

Feng Shui nedir?

Feng Shui doğanın yaşam gücünü yaşam alanlarına taşıyarak iç mekanların enerjisini olumlu şekilde güçlendirmektir. Chi yaşayan her şeyin içindeki yaşam gücüdür. Yaşanacak en iyi yer içinde bol miktarda yavaş akan iyi chi olan ve yin–yang yani dengede olan alandır. Seçilen malzeme, renklerden, mutfak ve banyoların kurgulandığı yönlere kadar Feng Shui’nin mekan algısı ve dolayısıyla bizim ruh halimiz ve o mekanda nasıl hissettiğimiz üzerinde doğrudan bir etkisi bulunur.

5 Element nedir?

Feng Shui’nin temelini 5 element oluşturur. Bunlar toprak, su, metal, ateş ve ağaçtır. Elementlerin doğru şekilde kullanılması mekânlarımızda enerji akışını dengeler. Her elementin bir, yönü, duygusu, rengi, mevsimi, sesi, formu vardır. Elementlerin kendi arasındaki ilişkide en önemli unsur dengedir. Ne bir elementin çok baskın ne de diğer elementin zayıf olmasını isteriz. Hangi rengin, objenin, kumaşın hangi elementi temsil ettiğini bilirsek bu beş elementi dengeli bir şekilde dekorasyon projelerinde kullanabiliriz.

Hacker Mutfak
Hacker Mutfak

Mutfaklar

Toprak elementi

Toprak, tüm elementlerin temelidir. Toprak yaratıcı ve besleyici özelliğinden dolayı Feng Shui’de ana unsur olarak kabul edilir, 4 mevsimi, merkezi temsil eder. Toprak bize güvenlik, süreklilik, değişmezlik ve kalıcılık duygusu verir. Kahve tonları, bej, krem, hardal, kehribar gibi renkler toprak özelliklerini kapsar.

Yalın doğallık

Toprak elementi ağırlıklı bir ortam gücü ve güvenilir olmayı hatırlatır. Yalın, rahatlığı ön plana çıkaran dinlendirici bir dekorasyon toprak elementi ağırlıklıdır diyebiliriz.

Pozitif enerjiyi harekete geçiren ışık miktarı Feng Shui’nin ana kurallarından biridir. Tercihen doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanmayı sağlayan geniş pencereli ve aydınlık mutfaklar olmalıdır. Eğer mutfak planı güney, doğu ya da batı cephelerde konumlandırılmadıysa aydınlatma elamanlarından faydalanılması gerekir.

Ağaç elementi

Ağaç huzur verir, dinlendirir. Ağaç yaşamlarımıza canlılık, yenilik ve iyimserlik getirir. Yeşil, mavi ve açık kahverengi tonları ağaç elementini temsil eder, bu renkler doğanın, uyumun, paylaşımın renkleridir, yeniden canlanmayı temsil ederler. Ağaç elementini vurgulamak istiyorsanız ahşap mobilyaları, botanik desenleri, çiçek baskılarını, canlı çiçekleri kullanabilirsiniz.

Canlılığı simgeleyen, yaşayan enerjiyi mutfaklara davet eden meyve desenleri, canlı bitkiler olmazsa olmazlar arasında. Öyle ki gerçek meyveler bile mutfakta dekorasyonun bir parçası haline gelebilir.

Doğal sıcaklık

Ailenin mutluluğunu ve beslenmesini simgelediği için mutfağın konumu önemlidir. Mutfak aletlerini elementlere göre birbirlerine zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmesi de dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta.

Ateş elementi

Ateş ışıltıyı, sıcağı, yüksek enerjiyi, ihtişamı temsil eder. Isı ve ışık kaynakları da bu yüzden doğrudan birer ateş elementi ögesidir. Gösterişli iç hacimler, aydınlatmaların ön planda olduğu mekanlar ateş elementine vurgu yapar. Renk olarak, kırmızı, mor, pembe, turuncu, bordo ateş elementini simgeler.

Sosyal etkileşimin çekim merkezi haline gelen mutfakları Feng Shui’ye göre dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta renk seçimi. Sıcaklık yayan sarı, krem, turuncu, kırmızı, pembe gibi tonlar bu misyonu besleyen tonlar arasında.

Elata banyo mobilyası, Creavit.
Elata banyo mobilyası, Creavit

Banyolar

Metal elementi

Sert ve dayanıklı bir element olan metal dayanıklılığı, kararlılığı sembolize eder. Düzeni, kuralları, disiplini ve öz-eleştiriyi temsil eder. Beyaz, gri, gümüş, bronz gibi renkler metal elementini temsil eder. Dekorasyonda metal elementini vurgulamak istiyorsanız, parlak metal aksesuarları, beyaz yalın mobilyaları, yuvarlak desenleri kullanabilirsiniz.

Başrolde banyolar var

Bugüne kadar banyolar Feng Shui’ye göre kayıp alanlar olarak nitelendirilmişti. Oysa son dönemlerde bu doğu felsefesi beden ve ruhun arındığı bu alanlara hiç olmadığı kadar bir önem atfederek banyo dekorasyonuna büyük bir vurgu yapıyor.

Beyaz ve…
Beyaz bir metal elementi rengidir. Dolayısıyla Feng Shui’ye göre beyaz ve tonları banyolar için ideal tonlar. Akışkan bir atmosfer yarattığı için enerji akışını da düzenler. Bu yüzden banyoda beyaz ve tonları rahatlıkla tercih edilebilir.

Su elementi

Su, bolluğu ve başarıyı temsil eder. Renkleri siyah ve laciverttir, sessizliğin ve huzurun temsilcisidir. Su elementinin özellikleri, ıslak kaygan, şeffaf ve yansıtıcı olmasıdır. Bu elementi vurgulamak için şeffaf ve yansıtıcı yüzeyler, parlak lake mobilyalar ve bol miktarda aynaya yer açabilirsiniz.

Dengeli bir enerji akışı

Tıpkı beyaz kartelasından olduğu gibi su yeşili ve mavinin açık tonları da su elementini güçlendirerek banyodaki enerji akışını besler.

İpucu: 
Şifacı kokular, yumuşak oda parfümleri ve mumlar aromaterapinin olmazsa olmazıdır. Güçlü bir Feng Shui için banyoda onlara yer açın.

Yorum Yap

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Kategoriler